GO - fascynująca gra!

      Gra w Go ma bardzo proste zasady, ale jej urok polega na tym, że aby wygrać, trzeba zastosować skomplikowane strategie. Styl gry oddaje w pełni charakter gracza. Każda gra jest niepowtarzalnym starciem dwóch umysłów. Dzieje się tak dlatego, że przed każdym ruchem gracze mają ogromny wybór. W szachach, dla porównania istnieje od 20 do 30 mozliwych ruchów w początkowym stadium partii. W Go jest ich do wyboru przeciętnie 200.

       Matematycy szacujš, że liczba możliwych partii szachów wynosi około 10 ze 120-oma zerami natomiast różnych partii go może byc nawet 10 ze 720-oma zerami! To dlatego komputery nie potrafią grać w Go na mistrzowskim poziomie, tak jak w szachy, a każdy, kto pogra w Go przez rok, może pobić silne programy. Żaden mistrz nie dał się jeszcze pokonać przez maszynę. Może upłynąć jeszcze i sto lat, zanim sztuczna inteligencja dorówna ludzkiej. Na świecie wielu informatyków pracuje obecnie nad programami grającymi w go. Stawka jest wysoka - jest nią 1.4 miliona dolarów ufundowane przez pewne tajwańskie sto­wa­rzyszenie dla twórców pierwszego programu, który pokona profesjonalistę (dan zawodowe). Termin konkursu upływa w 2000 roku, ale jest nadzieja, ze zostanie on przedłużony.

      Jakie cechy wyrabia Go? Już w starożytnych Chinach mierzono przy planszy koncentrację i siłę woli. Jak twierdzi Janusz Kraszek w Go ważne są nawet takie cechy jak wyrobienie estetyczne, zrów­no­ważenie emocjonalne i poczucie sprawiedliwości. Twierdzi się, że dziecko już w wieku 5 - 6 lat jest gotowe, by zacząć grać. Modna obecnie jest metoda nauki Go dzieci autorstwa Yasudy Yasutoshi. Go rozwija w dziecku szersze spojrzenie na świat oraz uczy analizować i przewidywać różne warianty zdarzeń. Lekarze wskazują, że aktywność umysłowa nawet w późnej starości może zapobiec starczym problemom takim jak skleroza. Wszystkie te argumenty silnie przemawiają za szerszą popularyzacją gry Go w Polsce i na świecie.

Wielkopolski Ośrodek Go Go - fascynująca graStrona główna